Msze Polowe o urodzaje.

Msze polowe o urodzaje

 

22 maja – 26 maja 2016 – godz. 19.00

- poniedziałek      - Kolonia Pliszczyn

                          - Pliszczyn Miasto

- wtorek              - Łagiewniki

                          - Kolonia Łagiewniki

- środa                - Boduszyn

                          - Baszki

- czwartek           - Pliszczyn

                         –  Łysaków      

- piątek                - Zagrody

                           

                          

Prosimy o przygotowanie odpowiedniego stołu na ołtarz.

Wyjazd Pielgrzymkowy do Rumunii

Rumunia – Transylwania

 

Termin: 3 – 8. 07. 2017

 

Program:

1 dzień: Wyjazd: w nocy z 3.07 godz. 23.00, przejazd przez Słowację i Węgry do Rumunii - Kluż-Napoka zwiedzanie miasta, obiadokolacja i nocleg.

2 dzień: śniadanie, przejazd do Turda – Kopalnia Soli, przejazd przez Transylwanie po drodze zwiedzamy: Sighisoara (zabytkowe centrum miasta-UNESCO), Rupea - twierdza chłopska, Braszów (zabytkowe centrum miasta, rynek, ratusz, „Czarny Kościół”, uliczka Sforii, mury obronne, Brama Schei, cerkiew Św. Mikołaja, czas wolny), przyjazd w okolicę Braszowa, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

3 dzień: śniadanie, kościół obronny w Prejmer, Pałac Peles w SinaiaKanion Siedmiu Schodów (Canionul Șapte Scări), przejazd w miejsce zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg

4 dzień: śniadanie, wykwaterowanie. Fagaras - zamek obronny (z zewnątrz), trasa transfogaraska (wyjazd autokarem lub kolejką linową), Sybin - średniowieczna starówka, mury obronne, rynek, ratusz, kościół ewangelicki, Most Kłamców, Pasaż Schodów, cerkiew prawosławna), dojazd na nocleg i obiadokolację do Alba Iuli, wieczorny spacer po cytadeli.

5 dzień: śniadanie, Alba Iulia – Cytadela, cerkiew koronacyjna, przejazd do Oradei, obiadokolacja i nocleg.

6 dzień: śniadanie, wyjazd w drogę powrotną, Tokaj degustacja wina z możliwością zakupu lub gorące źródła, obiadokolacja, obiad w trakcie podróży, planowany przyjazd do Pliszczyna w godzinach nocnych z 8 na 9.07.

 

Świadczenia:

- transport, opłaty drogowe, parkingi.

- 5 noclegi, 5 śniadania, 6 obiadokolacji.

- ubezpieczenie NNW i KL

- opieka pilota – przewodnika

 

Wartość usługi: 1.100,00 zł. (grupa 45 osób)

 

Dodatkowo płatne bilety wstępu około 30 euro do rozliczenia po imprezie.

 

Dodatkowe informacje:

Biuro FLORATUR Grzegorz Wojtoń

Tel: 605 050 453

ww.floratur.pl

Program Rekolekcji Wielkopostnych 2017

 

 

PROGRAM REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH

w Parafii  p/w Najśw. Serca Jezusowego

w Pliszczynie

w dniach od 02 do 05   kwietnia  2017 r.

NIEDZIELA – 02 kwietnia.  Hymn do Ducha Świętego

830    - Msza św. z nauką dla wszystkich

1100  - Msza św. z nauką dla wszystkich

1600  - Gorzkie Żale z Kazaniem Pasyjnym

1700  - Msza św. z nauką dla wszystkich

PONIEDZIAŁEK – 03 kwietnia

800    -Spowiedź dla chorych.

830    - Msza św. z nauką dla wszystkich. Nab. dla chorych i starszych

1800 - Msza św. z nauką dla wszystkich

1930  - Msza św. z nauką dla wszystkich

WTOREK – 04 kwietnia dzień spowiedzi

800    -        Spowiedź dla wszystkich

830    - Msza św. z nauką ogólną

1715 –       Spowiedź dla wszystkich

1800 – Msza św. z nauką ogólną

1900 –       Spowiedź dla wszystkich

1930Msza św. z nauką dla wszystkich

ŚRODA – 05 kwietnia Zakończenie Rekolekcji

830    - Msza św. z nauką dla wszystkich

1800 - Msza św. z nauką dla wszystkich

1930 - Msza św. z nauką dla wszystkich

 

ZAKOŃCZENIE REKOLEKCJI

UDZIELENIE APOSTOLSKIEGO BŁOGOSŁAWIEŃSTWA POŁĄCZONEGO Z ODPUSTEM ZUPEŁNYM

Światowe Dni Młodych w Pliszczynie...

?,! ....tak, to możliwe. Zanim pielgrzymi z całego świata zjadą do Krakowa i będą w dniach od 25 lipca do 1 sierpnia 2016 uczestniczyć w spotkaniu z Papieżem i celebracji Światowych Dni Młodzieży. Wszystkie diecezje w Polsce będą ich gościć od 20 do 25 lipca. Nasza parafia także została poproszona o przyjęcie gości. Jak możesz nam pomóc?

a) Przyjmując min 2 pielgrzymów pod swój dach w dniach 20-25 lipca 2016 .

b) Zaangażować się jako wolontariusz i współtworzyć parafialne przygotowania do ŚDM. Potrzeba stworzenia Parafialnej Grupy, która będzie przygotowywać to spotkanie już teraz, pobyt na parafii to wspólna modlitwa i Msze święte, posiłki, zwiedzanie okolicy, poznanie parafii, zabawa, wspólna nauka języków obcych dla nas :-) i języka polskiego dla gości :-)

c) Modlić się w intencji Światowych Dni Młodych

d) Wesprzeć finansowo, środki te zostaną przeznaczone na potrzeby związane z przyjęciem pielgrzymów w parafii.

Wszelkich informacji co do struktury spotkania, organizacji spotkania na terenie diecezji lubelskiej udziela: Bartłomiej Siedlecki

Zapisy na przyjęcie gości i wolontariat: Ks. Jarosław Grzegorczyk, w zakrystii po Mszach świętych.

I  jeszcze małe co nieco .... (kliknij)

 

 

Wyjazd do Medjugorie.

 

Wyjazd turystyczno - pielgrzymkowy

Chorwacja - MEDIUGORIE

7 - 14lipca 2015r.

Dzień pierwszy: wyjazd: godzina 2300 przejazd przez Słowację, Węgry na Chorwację do miejscowości Ludbreg poznanie Sanktuarium Cudu Eucharystycznego, obiadokolacja i nocleg.

Dzień drugi: śniadanie, zwiedzanie i poznanie: Parku Narodowego KRKA, przejazd na nocleg i obiadokolację do Mediugorie.

Dzień trzeci: 700 śniadanie, wspólne rozważanie tajemnic różańcowych - Góra Objawień, niebieski krzyż, ośrodek Cenakolo, wycieczka do Mostaru, obiadokolacja, popołudnie do dyspozycji pielgrzymów, możliwość uczestnictwa w wieczornym programie modlitewnym i Mszy św.

Dzień czwarty:  600 Droga Krzyżowa na Górę Kriżewac, śniadanie, 1000 wyjazd nad malowniczo położone wodospady Krawica (możliwość kąpieli). 1600 obiadokolacja. Wieczorów do dyspozycji grupy.

Dzień piąty: śniadanie, 700 wyjazd do Dubrownika, spacer po Murach Obronnych, Msza św. u Św. Błażeja w czasie wolnym rejs statkiem lub wyjazd kolejką linową na górę Syrcz, po południu kilka godzin na plaży. 1900 obiadokolacja.

Dzień szósty: śniadanie, przejazd do: sanktuarium Maryjne Verprić zwane Bałkańskim Lourdes i odpoczynek nad morzem, przejazd do Splitu zwiedzanie miasta, przejazd na obiadokolację i nocleg do miejscowości Gospić.

Dzień siódmy: śniadanie, wyjazd w drogę powrotną do Polski, planowany przyjazd do Pliszczyna około godziny 2400 .

W celu słuchania tłumaczeń Mszy Św., modlitw i spotkań pielgrzymi powinni zabrać ze sobą radia z zakresem UKF (częstotliwość 88 – 106 MHZ) ze słuchawkami lub telefony komórkowe z radiem.

Zakwaterowanie - pokoje 2 i 3 osobowe z pełnym węzłem sanitarnym.

Świadczenia:

transport, ubezpieczenie NNW i KL, opieka pilota, przewodnicy, 6 noclegów,

6 śniadań, 6 obiadokolacji.

Cena: 630 zł + 155 euro

Dodatkowo płatne nieobowiązkowe bilety wstępu:

- KRKA – 15 euro

- rejs statkiem w Dubrowniku – 10 euro

- mury obronne – 13,50 euro

- kolejka linowa w Dubrowniku – 13,50 euro.

 

Zapisy wraz z wpłatą zaliczki 300 zł do 15 marca br.

Druga rata 330 zł do 31 maja br.

Euro wpłacamy w autokarze w dniu wyjazdu.

Zapisy i szczegółowe informacje

ks. Henryk Lachur SCJ

tel. 692 464 450

śp. prof. KUL Antoni Zoła

Urodzony 15 XII 1948 w Załężu koło Jasła; po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, 1972 rozpoczął studia w Instytucie Muzyki Kościelnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego; w tym czasie uczestniczył w akcjach zbierania ludowych śpiewów religijnych na terenie Polski.

W 1977 obronił pracę magisterską Problem wariabilności międzystroficznej polskich śpiewów religijnych z żywej tradycji napisaną pod kierunkiem ks. prof. dra hab. B. Bartkowskiego i został zatrudniony w Instytucie Muzyki Kościelnej.

W roku 1980 został sekretarzem redakcji opracowującej na zlecenie Episkopatu Polski Śpiewnika Liturgicznego. Następnie został asystentem przy Katedrze Etnomuzykologii i Hymnologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego kierowanej przez ks. prof. B. Bartkowskiego. W 1992 obronił rozprawę doktorską Problem tonalności w polskich śpiewach religijnych z żywej tradycji, a w 1997 został adiunktem w Instytucie Muzykologii KUL.

W 2004 otrzymał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy Melodyka ludowych śpiewów religijnych w Polsce oraz dorobku naukowego; został także kierownikiem Katedry Etnomuzykologii i Hymnologii; od 2005 do 2012 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Współpracował z różnymi ośrodkami krajowymi, uczestniczył we wspólnie prowadzonych badaniach nad historią, żywą tradycją i praktyką wykonawczą śpiewów religijnych w Polsce. Efektem tych badań jest zbiór ponad 22 000 pieśni zebranych w całej Polsce, a także edycje kilku śpiewników i zbiorów pieśni oraz innych opracowań; jest członkiem kilku towarzystw naukowych i współpracuje z różnymi ośrodkami krajowymi i zagranicznymi

Wieloletni organista w Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Pliszczynie, założyciel chóru parafialnego, kompozytor licznych aranżacji muzycznych do pieśni i muzyki liturgicznej.

 We wspomnienie św. Cecylii - 22 listopada ubiegłego roku, Abp Stanisław Budzik przyznał Panu Profesorowi Antoniemu odznaczenie "Lumen Mundi" w uznaniu - jak sam zaznaczył - "ewangelicznej postawy, dzięki której łatwiej można zrozumieć słowa papieża Franciszka: „wiara nie mieszka w mroku, jest ona światłem dla naszych ciemności” („Lumen fidei” 4). – Przekazuję wyrazy głębokiej wdzięczności za wieloletnią pracę dydaktyczną, naukową i wydawniczą w Archidiecezjalnym Studium Organistowskim – gratulował Pasterz."

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Pliszczynie w Parafii Najświętszego Serca Jezusowego o godz. 14.00.

"Różaniec z intencjami"

"Różaniec z intencjami" za żywych odbędzie się (UWAGA!) wyjątkowo w najbliższą sobotę o godzinie 17.30 (po Mszy Świętej).

Często modlimy się za zmarłych, często brak nam czasu na modlitwę, często chcemy by ktoś nas wsparł nas w naszej modlitwie. Przynieść swoją intencję, napisaną na kartce, włóż do skrzynki z intencjami. Będziemy się modlić w tych intencjach wraz z Sercańską Wspólnotę Świeckich i innymi grupami.

Grupa na "fejsie" dla kandydatów do bierzmowania

 

Drodzy Kandydaci do Bierzmowania i wszyscy zainteresowani podaję link do grupy jaka założona została na facebook-u. Tam najwięcej i najszybsze informacje, tam propozycje materiałów by wiedzieć więcej. Administratorem jest ks. Jarosław Grzegorczyk SCJ, zdeklaruj się, że chcesz należeć do grupy a zostaniesz przyjęty.

https://www.facebook.com/groups/851774184862665/

W intencji prześladowanych chrześcijan, o pokój na Ukrainie

Modlitwa w duchu Taize

Sobota (6.09) godzina - 18.30, chcemy się modlić za chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzi oraz o pokój na Ukrainie. Modlitwa Słowem Bożym, śpiewem, ciszą, to duch Taize, który przemawia....

 

 

Niedziela Palmowa w Pliszczynie

Niedziela Palmowa w Pliszczynie.

                 Pomimo nie najlepszej pogody główna msza Niedzieli Palmowej zgromadziła bardzo dużą ilość wiernych w tym dzieci. Pierwszy raz od wielu lat procesyjny pochód z tradycyjnymi palmami przeszedł wokół kościoła, by z uroczystym Hosanna obwieścić wjazd Chrystusa do naszej świątyni. Piękna liturgia ubogacona bardzo licznym udziałem ministrantów, miejscowej drużyny harcerskiej, która po mszy prowadziła akcję naboru oraz śpiewem opisu Męki Pańskiej wg św. Jana przygotowanej przez Postulantów zakończona została konkursem palm wykonanych własnoręcznie . Konkurs wygrały Klaudia i Natalia Ponikiewskie z Kolonii Pliszczyn, na drugim miejscu były Deborah i Melissa Basso z Łysakowa a na trzecim Bartek Ciesielczuk z Pliszczyna. Największe palmy przygotowane przez uczniów naszego Gimnazjum w ramach szkolnego projektu nie brały udziału w konkursie.

              Wieczorem wierni naszej parafii wzięli udział w tradycyjnej już Drodze Krzyżowej ulicami naszych wiosek przygotowanej przez młodzież wraz z ks. Jarosławem.  Trasa rozpoczynała się pod kościołem i wiodła przez Zagrody, Łysaków i Pliszczyn, by zakończyć się pod kościołem.

Czytaj więcej: Niedziela Palmowa w Pliszczynie

Rekolekcje szkolne w Pliszczynie.

Rekolekcje szkolne w Pliszczynie.

            W  dniach od 3 do 5 marca w naszej parafii odbyły się rekolekcje szkolne dla Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Pierwszego dnia uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej i wszyscy uczniowie Gimnazjum wzięli udział w spotkaniu z Arcadio pt. „Rób to co kochasz”. Spotkanie trwające prawie dwie godziny miało za zadanie przekonać uczniów, że warto mieć i realizować swoje pasje i zainteresowania, bo one bardzo pomagają nam w przezwyciężaniu zła. Młodsze dzieci ze Szkoły Podstawowej oglądały film animowany pt. „Ben Hur”.

            Drugi dzień to dzień spowiedzi. Uczniowie Gimnazjum przygotowani udziałem w Drodze Krzyżowej przygotowanej przez nich samych, a uczniowie Szkoły Podstawowej przez rachunek sumienia, skorzystali z sakramentu pojednania. Młodsze dzieci ze Szkoły Podstawowej oglądały film animowany o Janie Pawle i potem był konkurs o przyszłym Świętym (pierwsze trzy miejsca należały do uczniów klasy drugiej: Karoliny Kowalskiej, Cezarego Gmitrowicza i Natalii Gajowiak).

            Udział w liturgii Środy Popielcowej zakończył rekolekcje. Uczniowie przygotowani przez rekolekcje, przyjmując znak popiołu na swoje głowy, wyrazili gotowość wejścia w tajemnice Wielkiego Postu. Trzy słowa: modlitwa, post i pomoc drugiemu (jałmużna) to słowa – klucze, by dobrze przeżyć Wielki Post i przygotować się na spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym.

 

Czytaj więcej: Rekolekcje szkolne w Pliszczynie.

"Wybieraj to, co dobre" - ferie 2014

Najlepszym opisem tego "jak było" niech będzie wierszyk jednej z uczestniczek!

"Na zimowisku jak na letnisku
śniegu nie było,
ale i tak dobrze się bawiło
W muzeum bajek byliśmy
i o bajkach dużo się dowiedzieliśmy
Koziołka Matołka widzieliśmy
i zdjęcia z nim robiliśmy
Na lodowisko pojechaliśmy
i z siniakami wróciliśmy
W kopalni soli nas nie zasypało
ale i tak się fajnie zwiedzało".
 

Sprawozdanie

 

Galeria: "Wybieraj to, co dobre" - ferie 2014

Bierzmowanie - 29.X.2013

Grupa 32 młodych z naszej parafii, po rocznym przygotowaniu,  przyjęła we wtorkowy wieczór z rąk ks. bp. Józefa Wróbla Sakrament Bierzmowania. W uroczystości uczestniczyli także świadkowie bierzmowanych, rodziny, przyjaciele, dyrekcje szkół oraz parafianie. Sakrament Bierzmowania, to sakrament, który młodzi po raz pierwszy przyjmują "samodzielnie" Młodzi, podjęli się tego wezwania uczestnicząc w liturgii przez swój ubiór, postawę, zaangażowanie. 

Ks. Biskup w swojej homilii wychodząc od ewangelicznej przypowieści o siewcy i ziarnie, które pada na różną glebę, poprowadził nas do przedstawienia sylwetek 3 postaci (Rudolf Hess, św. Maksymilian Kolbe, rotmistrz Witold Pilecki), w których posiane ziarno Boże, zaowocowało w bardzo różny wydało sposób. 

Sakrament Bierzmowania był okazją, by za lata dzieciństwa podziękować rodzicom, katechetom i nauczycielom. Dorosłość zaczęła się "w mocy Ducha"....oby w tym Duchu nigdy nie stała się "starością".  Wszystkim bierzmowanym gratulujemy i zachęcamy do żywego tworzenia Kościoła pisanego i z wielkiej i małej litery.

Galeria: Bierzmowanie - 29.X.2013

Dzień skupienia Ministrantów i Lektorów

W ostatnią sobotę września, ministranci i lektorzy z naszej parafii wyjechali na organizowany w Lubartowie "Dzień skupienia dla Liturgicznej Służby Ołtarza". Spotkanie odbywało się w pięknym kościele św. Anna w Lubartowie.

I cześć spotkania to była modlitwa i adoracja Najświętszego Sakramentu, każdy z nas mógł doświadczyć bliskiego spotkania z Panem Jezusem, gdyż ksiądz z monstracją przechodził między ławkami, w których siedzieliśmy.

Kolejnym punktem było spotkanie z zespołem Full Power Spirit, wielu z nas po raz pierwszy słyszało hip-hop po chrześcijańsku. Prowadzący opowiadał też o tym co jest w życiu ważne, że warto mieć pasje, ale też o tym co może być zagrożeniem.

Ostatnim punktem spotkania (przed hitem dnia czyli bigosem) była Msza święta, która sprawował ks. biskup Mieczysław Cisło i księża opiekunowie. W ogłoszeniach usłyszeliśmy o wielu imprezach i spotkaniach, które będą organizowane dla ministrantów w tym roku szkolnym

Galeria: Dzień skupienia Ministrantów i Lektorów

"Prawdziwy Przyjaciel", czyli zimowisko w Koszycach Małych

W dniach 10 - 16 lutego 22. osobowa grupa dzieci i młodzieży udała się na zimowisko do Koszyc Małych k. Tarnowa. Nauka jazdy na nartach i jazda na trzech przygotowanych trasach, wyjazd na basen, zwiedzanie Sanktuarium w Tuchowie (a w nim muzeum etnograficzne, misyjne i ruchoma szopka), spotkania z ciekawymi ludźmi - to program tych dni. Nie zabrakło oczywiście Mszy świętej z okazji Środy Popielcowej, uczestnictwa w Drodze Krzyżowej w parafii, oraz codziennych modlitw porannych i "pidżamowych" wieczornych. Wyjazd był możliwy dzięki Parafii w Pliszczynie, rodzicom oraz Urządowi Gminy w Wólce. Opiekę sprawowali ks. Jarosław Grzegorczyk SCJ, p. dyr. Elżbieta Purc oraz p. Bożena Rycek. Niezastąpioną pomocą był też ks. Jacek Kosteczka SCJ, który zadbał o nasze stroje i naukę jazdy na nartach.

Galeria: "Prawdziwy Przyjaciel", czyli zimowisko w Koszycach Małych

Imieniny ks. proboszcza Henryka Lachura SCJ...

św. Henryk (zm. 1156) Martyrologium Rzymskie wspomina 19 stycznia św. Henryka, biskupa i męczennika. Ten pochodzący z Anglii duchowny należał do grupy misjonarzy, która wyruszyła z tego kraju, by ewangelizować Danię, Szwecję i Norwegię. Do Szwecji przybył w 1153 r., towarzysząc legatowi papieskiemu kard. Mikołajowi z Albano, późniejszemu papieżowi Hadrianowi IV. Wyróżniał się dużymi zdolnościami organizacyjnymi i gorliwością apostolską. Wybrany biskupem ówczesnej stolicy Szwecji Uppsali, rozpoczął budowę katedry w tym mieście. Ze świętym królem Erykiem IX współpracował nad umocnieniem Kościoła katolickiego w tym kraju. Wspólnie z monarchą uczestniczył w ewangelizacji pogańskiej Finlandii. Organizował struktury kościelne, sprowadzał misjonarzy i budował świątynie. Zginął w 1156 r. na zamarzniętej tafli jeziora Kyulo, zamordowany przez wieśniaka, którego wcześniej za zabójstwo obłożył kanoniczną klątwą. Do Polski kult św. Henryka wprowadził król Zygmunt III Waza.

 

Takiego patrona obrał sobie Proboszcz Parafii ks. Henryk Lachur, którego imieniny mieliśmy okazję obchodzić 20 stycznia. Msza święta pod przewodnictwem ks. Proboszcza, astysta księży ze wspólnoty klasztornej, kazanie przypominające istotę posługi kapłańskiej oraz liczne życzenia od grup parafialnych były oprawą tej liturgii. W życzeniach podkreślano posługę duszpasterską Księdza Proboszcza oraz dziękowano za dbanie o piękno świątyni i jej otoczenia.

Galeria: Imieniny ks. proboszcza Henryka Lachura SCJ...

Koncert dla Filipin

6 stycznia (Niedziela) - już było...

Dzięki inicjatywie naszego Sekretariatu Misyjnego Księży Sercanów ale przede wszystkim młodzieży i dzieciom z Pliszczyna, także  u nas odbył się koncert na "pomoc Filipinom". Udało się zebrać dokładnie 400 złotych na ten cel. Dziękujemy!

W dalszym ciągu trwa akcja "srebro na wagę złota" zbieramy "srebrny złom" z którego potem powstają sercańskie krzyżyki jak na zdjęciu poniżej: 


Spotkanie Rady Parafialnej

W dniu 23 listopada odbyło się spotkanie nowo wybranej Rady Parafialnej. Spotkanie można nazwać zapoznawczym, gdyż radni mieli okazję poznać się między sobą, a także zostali zapoznani przez Księdza Proboszcza Henryka Lachura z zadaniami Rady Parafialnej, kompetencjami i aktualnymi sprawami z życia parafii. Ustalono, że zaprzysiężenie członków nowej rady odbędzie się 2 grudnia na Mszy świętej o godz. 8.30.

Czytaj więcej: Spotkanie Rady Parafialnej

© 2012-2016, Księża Sercanie w Pliszczynie