Sercański Dzień Pamięci…

 Od trzynastu lat dzień 26 listopada przeżywany jest w naszym Zgromadzeniu jako dzień pamięci o sercanach, którzy poprzedzili nas do wieczności. Inicjatywa ta pochodzi z inspiracji ówczesnego generała, o. Virginio Bressanelliego, który zaapelował co współbraci całego Zgromadzenia, aby zachować pamięć historyczną osób ważnych dla Sercanów, będących przykładem przeżywania swojego powołania.

Również nasza wspólnota przeżyła ten dzień w podobnej atmosferze. Rano została odprawiona specjalna Msza św., natomiast wieczorem podczas adoracji Najświętszego Sakramentu przywoływaliśmy sylwetki drogich nam osób. Większość tej grupy stanowili misjonarze, męczennicy z różnych kontynentów, którzy nie wahali się poświęcić życia dla Ewangelii. Po kolacji odbył się wieczór wspomnień ważnych postaci z historii Polskiej Prowincji Księży Sercanów. Gościem specjalnym tego wieczoru był nasz współbrat, ks. Czesław Konior SCJ, który z wielką pasją wspominał najważniejsze wydarzenia z przeszłości.

Czytaj więcej: Sercański Dzień Pamięci…

Nowi Postulanci w Pliszczynie…

O potrzebie świadomego przeżywania codzienności i odczytywania w niej swojego powołania mówił wikariusz prowincjalny, ks. Dariusz Salamon SCJ, który w dniu 21 listopada włączył do grupy postulantów kolejnych kandydatów. Uroczystość odbyła się w liturgiczne wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Jak zauważył kaznodzieja, Matka Boża jest dla nas nie tylko wzorem odczytywania woli Bożej w konkretnym momencie swojego życia, ale także jest Ona przykładem wierności obranej drodze powołania. Uroczystość włączenia do postulatu poprzedzona została dniem skupienia, w którym udział wzięła cała wspólnota domu.

Kandydatami, którzy ofiarowali Bogu swoje życie i powołanie w charyzmacie sercańskim są: Marek Guzik (Pasierbiec) oraz Anatoli Zmarzer (Grodno, Białoruś). Tym samym grono postulantów rocznika 2013/2014 wzrosło do ośmiu.

Czytaj więcej: Nowi Postulanci w Pliszczynie…

Inauguracja kolejnego rocznika Postulatu…

W pierwszy piątek miesiąca, dnia 04 października, przeżywaliśmy radosną uroczystość oficjalnego rozpoczęcia kolejnego rocznika Postulatu w Zgromadzeniu Księży Sercanów. Bohaterami tego wydarzenia było siedmiu kandydatów, którzy przyjechali do Pliszczyna z różnych stron Polski i Europy. W obecności Radnego prowincjalnego, ks. Jerzego Wełny SCJ ofiarowali Najświętszemu Sercu Jezusa swoje życie i powołanie następujący Postulanci:

Bukovina  Jozef (Słowacja), Launikovich Henadz (Białoruś), Marszalik Grzegorz, Pupkevich Valery (Białoruś), Saievski Viktor (Mołdawia), Woźniak Adam, Zielński Rafał.

Przygotowaniem bezpośrednim do tego ważnego w ich życiu wydarzenia były dni skupienia, którym przewodniczył, ks. Kazimierz Dadej SCJ. Tematyka spotkań odbywała się w kluczu tego co podstawowe na początku powołania, a więc tzw. teorii „A, B, C” („adresat”, „bogactwo”, „cierpliwość”).

Galeria: Inauguracja kolejnego rocznika Postulatu…

"Wreszcie wolny" - Dzień formacji stałej…

W święto Podwyższenia Krzyża Wspólnota księży domowników oraz Współbraci przybyłych z pobliskiego Lublina, Warszawy, Ostrowca Świętokrzyskiego i Radnej Góry przeżywała dzień formacji permanentnej pod hasłem Wreszcie wolny. Tematykę uzależnień, wolności i odpowiedzialności za siebie oraz innych przybliżył nam o. Adrian Loryś OFM z Opatowa. Konferencje były bardzo żywe i interesujące,  miały one swoją część teoretyczną, jak również warsztatową. Punktem centralnym dnia była Eucharystia, której przewodniczył Wikariusz Prowincjalny, ks. Dariusz Salamon SCJ.

Galeria: "Wreszcie wolny" - Dzień formacji stałej…

© 2012-2016, Księża Sercanie w Pliszczynie