Nowe wyzwanie dla ks. Kazimierza…

Tradycyjnie początek wakacji związany jest w naszej Prowincji ze zmianami personalnymi. W tym roku dwaj nasi współbracia: ks. Kazimierz Dadej i ks. Jacek Szczygieł zostali skierowani na nowe placówki. Od września w seminarium w Stadnikach posługę ojca duchownego i odpowiedzialnego za duszpasterstwo młodzieżowe podejmie ks. Jacek Szczygieł. Ksiądz Kazimierz natomiast został skierowany do pracy duszpasterskiej wśród Ludzi Gór i roztoczył opiekę nad poświęconą im kaplicą na Turbaczu. Oficjalne rozpoczęcie nowej posługi ks. Kazimierza odbyło się  w dniu 13 lipca 2014 roku. Wówczas na Polanie Rusnakowej spotkali się licznie przybyli wierni oraz turyści, którzy tradycyjnie przez szereg lat gromadzili się na modlitwie i Eucharystii sprawowanej przez śp. Kazimierza Krakowczyka. Uroczystej Mszy św. przewodniczył już nowo mianowany duszpasterz. Na wstępie powitano go gromkimi brawami, słowa powitania wyrazili także przedstawiciele Związku Podhalan. Przełożony wspólnoty z Zakopanego, ks. Marek Borzęcki SCJ odczytał dekret nominacyjny ks. kard. Stanisława Dziwisza, zawierający szczegółowe wytyczne dla prowadzonej tam działalności. W uroczystości udział wzięli także współbracia: ks. Stanisław Gruca SCJ oraz ks. Grzegorz Gąkiewicz SCJ.

Czytaj więcej: Nowe wyzwanie dla ks. Kazimierza…

Śladami lotników…

Pod koniec roku szkolnego, kiedy na ogół wszyscy myślą o wakacjach, my wraz z grupą uczniów Gimnazjum im. Wojciecha Kołaczkowskiego w Pliszczynie postanowiliśmy pojechać na lubelski cmentarz przy ulicy lipowej. Celem wyjazdu było nie tylko nawiedzenie grobu patronów naszych miejscowych szkół, ale przede wszystkim poznanie historii i wysłuchanie wspomnień o polskich lotnikach, którzy odegrali znaczącą rolę w historii naszej Ojczyzny. O interesujących mogiłach i ciekawych osobach, które spoczywają na cmentarzu przy ulicy Lipowej opowiadał Benon Bujnowski z MDK nr 2 w Lublinie. W spotkaniu wzięli udział min. pani Anna Krzyżanowska - dyrektor gimnazjum,  pani Ewa Szewczyk, - katechetka oraz nasz wychowawca - ks. Stanisław Gruca SCJ.

Radosne zwieńczenie roku…

Zwykle miesiąc czerwiec jest czasem podsumowań i zbierania plonów całorocznej pracy nauki i studiów. Podobnie jest w Postulacie. Po zadanych egzaminach i zaliczeniach, wspólnie z ks. Magistrem i p. Wiesławem Poleszakiem, naszym psychologiem wyjechaliśmy w Bieszczady na kilkudniowy odpoczynek. Wyjazd okazał się bardzo udany, pogoda dopisywała, a piękne widoki zachęcały do spacerów i wędrówek po bieszczadzkich szlakach. Dzieląc, się na dwie grupy idące w przeciwnych kierunkach, przeszliśmy w ten sposób min. Połoninę Wetlińską. Wieczory zazwyczaj spędzaliśmy przy grilu. Nie brakowało również pływania kajakami oraz kąpieli w jeziorze.

Dziękczynienie za kanonizację…

Od piątku, 16 maja w naszym klasztorze rozpoczęły się rekolekcje dla młodzieży Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie. Dzieło, którego założycielem był św. Jan Paweł II umożliwia min. kształcenie młodzieży pochodzącej z byłego bloku wschodniego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Stypendyści corocznie przybywają do klasztoru w Pliszczynie, aby zatrzymać się na kilka dni w refleksji nad swoim życiem wiary i relacji do Boga. Tegoroczne spotkanie zakończyło się uroczystą Mszą św. dziękczynną za dar kanonizacji założyciela i patrona fundacji. Po oddaniu czci relikwiom św. Jana Pawła II rozpoczął się piknik w przyklasztornym ogrodzie.  

Czytaj więcej: Dziękczynienie za kanonizację…

Zwiedzanie Warszawy…

Kolejny dzień naszego pobytu w stolicy Polski poświęciliśmy na zwiedzenie najważniejszych miejsc związanych z historią miasta. Ponieważ większość z nas zwiedzała Warszawę po raz pierwszy, postanowiliśmy najpierw pójść do Muzeum Powstania Warszawskiego. Następnymi miejscami, które zobaczyliśmy to: Łazienki, Wilanów i starówka. Oczywiście nie mogło zabraknąć przerwy na pyszny posiłek…

Czytaj więcej: Zwiedzanie Warszawy…

Spotkanie we Wspólnotach Jerozolimskich…

 W dniu 9 maja wczesnym rankiem wyruszyliśmy na zaplanowaną od dłuższego czasu wycieczkę do Warszawy. Najważniejszym celem tego dnia było dotarcie do klasztoru Wspólnot Braci i Sióstr Jerozolimskich, mieszczącego się przy ulicy Łazienkowskiej w Warszawie. Spotkanie z braćmi odbyło się wieczorem. Najpierw modliliśmy się w ciszy przed Najświętszym Sakramentem, następnie rozpoczęła się modlitwa nieszporów monastycznych, przechodząca w celebrację Eucharystii. Przeżycie było ogromne. Mogliśmy doświadczyć min. dbałości i piękna celebracji liturgicznych, wykonywanych w czterogłosowym śpiewie. Po Mszy św. odbyliśmy krótkie spotkanie z jednym z braci, który przedstawił nam historię Wspólnot oraz charyzmat, który realizują w Kościele. Odwiedziny te należały do cyku spotkań związanych z wykładami na temat historii życia zakonnego, które od dłuższego czasu realizujemy w Postulacie.

Czytaj więcej: Spotkanie we Wspólnotach Jerozolimskich…

Prace wiosenne w parku…

Wraz z wczesnym nadejściem wiosny przystąpiliśmy do porządkowania parku. Prace rozpoczęły się od wycięcia kilku drzew, zgodnie z harmonogramem rozpoczętym i realizowanym od zeszłego roku.

Wszystkie prace renowacyjno-pielęgnacyjne realizowane są w kilkuletnim projekcie przy współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków oraz przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Kolejnym wyzwaniem tej wiosny było oczyszczenie stawu i uporządkowanie terenu wokół niego. Koniecznym zabiegiem okazała się również renowacja niektórych fragmentów trawników, tak aby po koszeniu park prezentował się okazale. W najbliższym czasie czekają nas jeszcze nasadzenia kwiatów i wysiewy warzyw.

Czytaj więcej: Prace wiosenne w parku…

Przerwa międzysymestralna…

W pierwszej dekadzie lutego, korzystając z ostatnich „podrygów” tegorocznej zimy, wyjechaliśmy na kilkudniowe ferie w okolice Krynicy. Mieszkaliśmy w pobliskim Tyliczu. Tam też jeździliśmy na nartach. Okazało się, że dla niektórych poruszanie się w sztywnych butach i zjazdy na dwóch deskach były pierwszym w ich życiu tego typu doświadczeniem. Podczas gdy jedni zjeżdżali w zawrotnym tempie, inni również po raz pierwszy pobierali nauki jazdy na snowboardzie. Momentami „prawie” było dobrze..:). Popołudniami zazwyczaj zwiedzaliśmy atrakcje okolicznych miejscowości. Udało się nam nawet pojechać do pobliskiego Bardejova, żeby zwiedzić, tak zachwalane przez naszego współbrata Józka, atrakcje jego rodzinnego kraju.

Czytaj więcej: Przerwa międzysymestralna…

Klasztorna kolęda…

Po zakończonych w parafii odwiedzinach duszpasterskich nadszedł czas na kolędę w naszej wspólnocie klasztornej. W tym roku ze względu na dłuższą przerwę świąteczną i liczne zaangażowania wspólnoty księży, wydarzenie to przeżywany nieco później.

W każdym razie podczas wieczornej Adoracji Najświętszego Sakramentu prosiliśmy o błogosławieństwo Boże dla naszego domu, wszystkich mieszkańców i przybywających w ciągu roku gości. Po odmówieniu aktu poświęcenia Zgromadzenia Niepokalanemu Sercu NMP odwiedziliśmy poszczególne pokoje i pomieszczenia domu.  

Czytaj więcej: Klasztorna kolęda…

© 2012-2016, Księża Sercanie w Pliszczynie